Kiełki z salsą paprykowo-pomidorową i kaszą jaglaną ok. 450 kcal

Kiełki z salsą paprykowo-pomidorową i kaszą jaglaną ok. 450 kcal

Ta potrawa wegetariańska z kiełkami z soczewicy, ciecierzycy i fasoli mung , to świetna porcja białka roślinnego. Kiełki w towarzystwie z salsą paprykowo-pomidorową i kaszą jaglaną, to pyszne i zdrowe połączenie składników, które sycą na długo.

Przepis na 2 porcje , 1 porcja to ok. 450 kcal, ładunek glikemiczny średni

Składniki:

1 średnia marchewka

1 średnia pietruszka (korzeń)

1 opakowanie 200 g kiełki mix (fasola mung,ciecierzyca,soczewica)

1 duży kiszony ogórek

3 łyżki salsy papykowej (link)

1/2 łyżeczki czarnego sezamu

2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej (link)

szczypta sody oczyszczonej spożywczej

3 szczypty soli himalajskiej

natka pietruszki

sok z cytryny (kilka kropel)

1 łyżka oleju ryżowego

Przygotowanie:

Kaszę jaglaną ugotuj wg przepisu podanego w linku. Sos salsa wykonaj zgodnie z przepisem podanym w linku - Sos przygotowywany był w sezonie paprykowo-pomidorowym. Natomiast teraz można przygotować go w mniejszych proporcjach z racji mniejszej dostępności dobrych jakościowo warzyw. Warzywa obierz i poszatkuj lub pokrój na cienkie paski. Do woka dodaj kiełki wraz z warzywami i duś ok 5 minut w 3 łyżkach wody. Po tym czasie pozwól, aby woda odparowała , dodaj sos salsa i ogórka kiszonego pokrojonego w drobne kawałki. Przesmaż krótko bez tłuszczu. Na koniec dopraw solą, natka pietruszki, sokiem z cytryny i  olejem ryżowym.

Smacznego!

Czy wiesz, że ...

 Kiełki są źródłem wielu witamin i składników mineralnych. Rośliny te w swoich ziarenkach magazynują witaminy, minerały i białka. Jednak spożywanie nasion to nie to samo co kiełków. W ziarenkach w trakcie kiełkowania uaktywniają się enzymy, które przetwarzają substancje odżywcze, tak by nasz organizm umiał je przyswoić. W ten sposób zwiększa się ilość witamin, aminokwasów powstających z białek oraz łatwo przyswajalnych cukrów prostych.

Kiełki zbóż są skarbnicą witamin z grupy B, C, D, E, A oraz K. Ponadto zawierają duże ilości magnezu, wapnia, fosforu, żelaza, cynku, jodu, potasu, miedzi, litu, selenu i manganu. Mają mnóstwo beta-karotenu, kwasów tłuszczowych omega-6 i błonnika. Poza tym są niskokaloryczne i łatwostrawne.

Drogocenny wpływ kiełków na nasze zdrowie to ochrona przed wolnymi rodnikami. Obniżają one cholesterol, zapobiegają miażdżycy i nowotworom, pomagają w trawieniu. Należy je jeść przy problemach z włosami, paznokciami i cerą, gdyż zawarte w nich składniki odżywcze doskonale wpływają na ich stan. Ponadto wzmacniają układ odpornościowy, a co najważniejsze kiełki poprawiają nasze samopoczucie.

Skontaktuj się z nami

Imię i nazwisko
Adres email
Numer telefonu
Wiadomość
Jolanta
Jolanta
Specjalista z zakresu żywienia , dietetyki i fitoterapii.
Piotr
Piotr
Trener personalny, specjalista z zakresu rehabilitacjii i fizjoterapii oraz coachingu.