Rozgrzewająca zupa rosołowa z kurkumą i komosą ryżową ok. 233 kcal

Rozgrzewająca zupa rosołowa z kurkumą i komosą ryżową ok. 233 kcal

Rozgrzewająca zupa z kurkumą i komosą ryżową, to szybkie, smaczne i pożywne danie dla osób zmarzniętych. 

Już kilka lat temu odkryłam komosę ryżową inaczej quinoa i zagościła w mojej kuchni na stałe. Smak jej jest lekko słodkawy dlatego nadaje się do przygotowania dań głównych, jak i deserów. 

Przepis na 5 porcji. 1 porcja, to ok 233 kcal, ładunek glikemiczny niski

Składniki:

200 g sparowanego fileta z indyka 
2 średnie marchewki
1/2 średniego selera (ok 160 g)
2 ząbki czosnku
mały kawałek białej kapusty (ok 200 g)
10 łyżek białej komosy ryżowej
1/2 średniej cebuli
2 kostki rosołowe warzywne bio (do zakupienia w sklepach ze zdrową żywnością)
świeża natka pietruszki (pęczek)
4 łyżki oleju ryżowego
sól himalajska, kilka ziaren pieprzu kolorowego, kurkuma ok 1/4 łyżeczki

Przygotowanie:


Do wrzątku ok 1.5 litra wrzuć kostki bulionowe. Marchewkę i selera pokrój w plasterki / kostkę i wrzuć do bulionu. Gotuj na małym ogniu. Po ok 3 minutach wrzuć kawałek kapusty i pokrojona cebulę. Gotuj ok 2 minut. W tym czasie opłucz dokładnie komosę i dodaj do gotujących warzyw. Dodaj pokrojony czosnek i gotuj na małym ogniu aż komosa będzie miękka (ok 8-10 minut. Ważne, aby warzywa się nie rozgotowały. Powinny być al dente). W tym czasie sparowanego indyka lub kurczaka pokrój drobno i upraż krótko na patelni bez tłuszczu i dodaj do gotującej zupy. Na koniec dodaj pieprz, kurkumę w proszku i sól himalajską do smaku i olej. Posyp świeżą natka pietruszki.
Smacznego!

Czy wiesz, że...

Komosa ryżowa, inaczej quinoa lub ryż peruwiański, to  roślina, która wytwarza bogate w skrobię nasiona, lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Jej właściwości i wartości odżywcze od wieków są cenione w Ameryce Południowej, skąd pochodzi. Nazywana jest tam „świętym zbożem Inków”, „złotym ziarnem Inków” i „matką zbóż”. Quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera także saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne przeciwwirusowe i immunostymulujące. Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów (spośród których dominują kwercetyna i kampferol). W związku z tym quinoa wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Należy podkreślić, że tradycyjne zboża wcale nie zawierają flawonoidów, co na ich tle czyni komosę ryżową wyjątkową. Białko komosy ryżowej jako jedno z nielicznych białek roślinnych zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem.

Indeks glikemiczny (IG) komosy ryżowej jest niski IG = 35. Wszystko dlatego, że w jej skład wchodzą głównie węglowodany złożone – na 21,30 g węglowodanów, tylko 0,87 to cukry proste. Ponadto quinoa jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym mogą ją spożywać cukrzycy.

Komosa ryżowa uważana jest za roślinę bezglutenową, w związku z tym od lat jest polecana osobom z chorobą trzewną.

Skontaktuj się z nami

Imię i nazwisko
Adres email
Numer telefonu
Wiadomość
Jolanta
Jolanta
Specjalista z zakresu żywienia , dietetyki i fitoterapii.
Piotr
Piotr
Trener personalny, specjalista z zakresu rehabilitacjii i fizjoterapii oraz coachingu.